Dünya üzerinde lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katıldığı, yenilenebilir enerji yarışları kategorisinde en çok bilinen 4 adet yarış vardır. Bunlar Avustralya’da gerçekleşen The World Solar Challenge, Hollanda’da gerçekleşen The Dong Energy Solar Challenge Boat Race), The Shell Eco-Marathon ve Hollanda’da gerçekleşen Racing Aeolus olarak listelenebilir.

Racing Aeolus, Wind Energy Event tarafından 2008’den beri her sene Hollanda’nın Den Helder kentinde düzenlenen ve başlıca Almanya, İngiltere, Türkiye, Kanada gibi farklı ülkelerden üniversite takımlarının katıldığı uluslararası bir yarıştır. Yarışma toplam 4 gün sürmektedir. İlk gün antrenman seansı yapılırken kalan günler ise farklı kategoride yarışlar yapılır. Bu kategoriler dayanıklılık, drag, inovasyon ve en iyi tur olarak 4’e ayrılır. Takımlar her kategoriden ayrı ayrı puanlandırılır.

Yarışmada temel amaç, yarış kurulunun belirlediği çeşitli sürüş, tasarım ve güvenlik kurallarına uygun, gücünü rüzgar türbininden alan bir araç tasarlayıp, üretip, bu araçla en yüksek verimi elde etmektir.

Yarışmaya takımlar 2 farklı araç kategorisinde katılım sağlayabilir. İlk kategori, türbinden aldığı gücü direkt olarak mekanik enerjiye çevirerek tekerlere aktaran ve hareketi sağlayan mekanik araçlardır. İkinci kategori ise türbinden aldığı gücü jeneratör ile önce elektrik enerjisine çevirip daha sonra hareketi sağlayan elektrikli araçlardır.

Racing Aelous, öğrencilere gerçek mühendislik problemlerine çözüm bulma, ar-ge, proje yönetimi, ekip olarak çalışma gibi konularda eşsiz tecrübe sağlamaktadır.